בלוג

איך לאתר מניות ותעודות סל להשקעה על פי הסגנון שלך

החלטתם להשקיע במניות או בתעודות סל…אבל לא בטוחים מאיפה להתחיל? אתם כנראה לא לבד – הרבה סוחרים ומשקיעים מוצאים את עצמם בנקודת התחלה זו

יש אלפי מניות ותעודות סל שזמינות ברחבי העולם, איך אתה יכול למיין את כולם ולמצוא השקעות מתאימות ואטרקטיביות? ובכן, פתרון אחד הוא סינון השקעות.

מיון הוא תהליך של סינון השקעות המבוסס על קריטריונים מסוימים שהמשקיע מחליט עליהם בעצמו מראש. מטרת הסינון היא להגיע לבסוף לרשימה יחסית קצרה וניתנת לניהול של מניות ו/או תעודות סל המועמדות לניתוח נוסף ואחרון. סינון השקעות הוא צעד נחוץ ונפוץ מאוד ובעיקר שימושי על ידי סוחרי סווינג ומשקיעים פרטיים ומקצועיים כאחד.

תעודות סל

איך ניגשים לסינון נכסים? זה תלוי איך ניגשים להשקעה מלכתחילה.

משקיעים "מלמעלה למטה"  – מתחילים במבט על מגמות כלכליות או נושאיות גדולות; הם נוטים להשקיע בתעודות סל אשר עוקבות אחר סקטורים או שווקים שלמים ולא במניות בודדות. תהליך מיון מלמעלה למטה מתמקד באיתור תעודות סל המציעות חשיפה לתחומים קשורים.

משקיעים "מלמטה למעלה" לעומת זאת, בוחרים בעיקר במניות בודדות על סמך המצב הפונדמנטלי של החברות. בדרך כלל הם בודקים מניות שהמאפיינים הפיננסיים הפונדמנטליים שלהן נראים אטרקטיביים, ולכן בעיקר אלה עשויים להזדקק לבדיקה מעמיקה יותר…

אין גישה נכונה או לא נכונה, והשניים המתוארים למעלה אינם סותרים זה את זה. למשקיעים רבים יש שילוב של מניות ותעודות סל בתיקים שלהם. אבל סוגי ההשקעות השונים האלה דורשים תהליכי סינון שונים. ולמזלך, אנחנו הולכים לעבור על שניהם בכתבה הזו.

סינון תעודות סל

נפתח בכך שניתן להשתמש באתר  ETFdb לצורך וסינון ואיתור של תעודות סל. לא רק שהוא מציע מסד נתונים חינמי עם מידע מפורט על למעלה מ-2,000 תעודות סל ברחבי העולם, אלא שיש באתר גם כלי לסינון שהוא מאד ידידותי וקל לשימוש.

המסנן הראשון שצריך להחיל בתהליך סינון תעודות סל הוא מחלקת נכסים (assets). האם אתה מחפש תעודות סל שעוקבות אחר מניות? איגרות חוב? סחורות? עם תעודות סל של מניות, אפשר להחיל מסננים נוספים כגון: גודל החברה (חברות גדולות, קטנות וכו'), אסטרטגיית השקעה או סגנון (למשל ערך, צמיחה, תנודתיות נמוכה), אזור ומגזר. לצורך הדוגמא, הנה מה שמעלה מסך של תעודות סל העוקבות אחר מניות צמיחה בארה"ב עם מניות קטנות:

תעודות סל

תוצאות סינון של תעודות סל העוקבות אחר מניות צמיחה בארהב עם מניות קטנות

הרגע בו צריך לבחור

ברגע שיש לך רשימה קצרה כזו של תעודות סל, השאלה הבאה ברורה: באיזה מהן אתה בוחר? מקום טוב להתחיל בו הוא הנזילות של תעודות הסל, שזה אומר כמה קל לקנות או למכור מבלי לגרום לשינויים גדולים במחיר. אם מוצגות מספר תעודות סל העוקבות אחר אותו הדבר, מומלץ לצמצם את הדברים כדי שיהיו נזילים ביותר. איך אפשר להשוות נזילות? באמצעות העמודות "סה"כ נכסים" ו"נפח יומי ממוצע" ( “total assets” ו- “average daily volume”) המופיעים במסנן. במבט על מסך תוצאות הסינון שקיבלנו למעלה, אנו יכולים לראות שתי תעודות סל – VBK ו-IWO  ולכל אחת יש כ-10 מיליארד דולר בסך הנכסים, בעוד שלשאר התעודות יש מתחת למיליארד דולר. מבחינת הווליום, ניתן לראות שביום ממוצע, 178,800 מניות של VBK מחליפות ידיים, לאחרונה במחיר של 231 דולר למניה.

על מה עוד כדאי להסתכל בעת בדיקת תעודות סל?

חשוב לבדוק עד כמה תעודת הסל מדוייקת מבחינת המעקב אחרי כל מה שהיא אמורה לעקוב. בואו נסתכל על שתי תעודות סל זהב, למשל   GLD ו-DGL:

תעודות סל

שתי תעודות סל זהב, למשל GLD ו-DGL

 

An ETF is like a box of chocolates: What you're gonna get inside may be to your taste, and it may not be to your taste.

 

למשל, GLD (gold usd) עוקבת אחר מחיר הזהב על ידי קנייה פיזית של מטילי זהב, מה שכנראה עדיף על רכישות חוזים עתידיים על זהב של DGL. היות לחוזים עתידיים יש תאריכי תפוגה, תעודת הסל צריכה כל הזמן להשקיע מחדש את הכספים שלה בחוזים חדשים יותר – והתהליך הזה יכול לגרום לביצועי תעודת הסל לסטות מהביצועים של זהב בפועל, זה מהווה חיסרון.

אחרון חביב, כשמדובר בתעודות סל בפרט, כדאי להסתכל על אחזקות תעודות הסל כדי לוודא שהיא לא מרוכזת יתר על המידה רק בכמה השקעות.. ב-ETFdb, אפשר לעשות זאת על ידי לחיצה על הכרטיסייה אחזקות holdings – . במבט חטוף, למשלב על VGT – שמתיימרת לעקוב אחר מגזר טכנולוגיית המידע בארה"ב אנ מגלים שמעל 40% מתעודות הסל מושקעות בשתי מניות בלבד! במילים אחרות, כשאתה קונה את VGT אתה למעשה מהמר דיי בגדול על אפל ומיקרוסופט מאשר על המגזר הטכנולוגי הרחב יותר.

תעודות סל

VGT

 

מבט על החזקות:

מבט על החזקות תעודות סל יכול גם לסייע באיתור רעיונות למניות בודדות. נניח שאתה מעוניין לאסוף כמה חברות מתחדשות. במסנן ETFdb, עשה סינון לתעודות סל מניות ותחת מגזר, בחר אנרגיה נקיה. לחיצה על אחת מתעודות הסל שהופיעו בתוצאות הסינון תוביל אותך לאפשרות של בדיקת ההחזקות שלה, מה שאמור לסייע לך להרכיב רשימה קטנה ונחמדה של מניות אנרגיה סולארית ורוח.

אפשר לעשות את אותו הדבר עם תעודות סל נושאיות כדי לאתר מניות שחשופות למגמות מסוימות. משקיעים מלמעלה למטה, עשויים לרצות להשקיע בתעודות הסל עצמם כדי לקבל חשיפה מגוונת יותר. iShares ו-Global X הם שניים מהספקים הגדולים ביותר של השקעות כאלה. ושוב יש לזכור שבצידה ואתה מזהה תעודת סל שאתה אוהב, בדוק את ההחזקות שלה ב-ETFdb כדי לוודא שהיא לא ממוקדת מדי.

סינון מניות

דרך נוספת למצוא רעיונות למניות, כמובן, היא..ניחשתם נכון – להשתמש בכלי סינון מניות.

כשמדובר בחיפוש מניות בודדות, אפשר להשתמש בכלי הסינון המקוון של Finviz או במסנן המניות stock screener)), של TradingView  – שניהם חינמיים ועוצמתיים, ומאפשרים לך לסנן דברים על סמך מגוון רחב של קריטריונים .

השאלה הראשונה שאתה צריך לשאול את עצמך היא איזה קריטריונים כדאי לבדוק מלכתחילה?

ובכן, זה תלוי באיזה סוג של מניות אתה מחפש. מי שמחפש, למשל, מניות טכנולוגיה בעלות שווי גדול, צריך להזין את הקריטריונים האלה תחת מסנני שווי השוק והמגזר כפי שמוצג להלן.

תעודות סל

תוצאות סינון של תעודות סל העוקבות אחר מניות צמיחה בארהב עם מניות קטנות

המסך המתקבל כולל תוצאות רבות לכן ניתן לצמצם את התוצאות על ידי הוספת קריטריון נוסף כגון תשואות דיבידנד. מיינו את התוצאות האלה לפי תשואת דיבידנד. כך תוכלו במבט חטוף לראות איזה מניות טכנולוגיה גדולות מציעות את פוטנציאל ההכנסה הגדול ביותר ואז תוכלו להעמיק ב-5-10 המובילות. חשוב להוסיף שזה זה לא מדע מדויק – זה רק פרשנות אחת של מה שנחשב איכותי וזול.

ניתן להשתמש בכלי הסינון כדי למצוא סוגים ספציפיים של מניות; מניות "ערך" או "צמיחה". למשל, אחת הדרכים לאתר מניות צמיחה היא לבחור "מעל 20%" תחת המסנן "צמיחה ב-EPS ב-5 השנים הבאות".

ניתן גם להוסיף כמה קריטריונים לניתוח טכני למסך. כמה דוגמאות כוללות לראות אם מחיר המניה הוא מעל הממוצע הנע ל-50 יום (SMA), האם ה-SMA ל-20 יום שלה הוא מעל ה-SMA של 50 הימים, או בפשטות האם מחיר המניה עלה במשך השנה שעברה. הקריטריונים האלה פחות או יותר מנסים לאתר  את אותו הדבר: מניות עם מחירים במגמת עלייה.

תעודות סל

הגדרת ה-SMA ל-20 יום של המניה מעל ה-SMA של 50 הימים

 

לא משנה איך אתה מנהל את המסנן שלך ואילו קריטריונים אתה בוחר, חשוב תמיד לערוך מחקר יסודי מעמיק יותר לגבי התוצאות שמתקבלות לאחר הסינון. כדאי לחשוב על התהליך של סינון המניות כתהליך שהמטרתה שלו היא לערוך רשימה קצרה ראשונית של רעיונות לרכישה. כמו כן, יש לזכור שגם לאחר הסינון יש לעשות שיעורי בית על המניות הבודדות הללו לפני שאתה קונה.

עכשיו, לאחר שיש לך בסיס די טוב, תוכל לנסות וליישם את מה שלמדת כאן הלכה למעשה, ומי יודע? אולי תמצא את רעיון ההשקעה הבא הטוב ביותר שלך באמצעות הפעלת כמה מסננים..

כדי להבין יותר את היחסים בניהם שווה לכם גם לקחת קורס בתחום

אין בכתוב כל המלצה לביצוע פעולה כלשהי, כולל רכישה/קנייה/החזקה של ניירות ערך כלשהם על בסיס הפרשנות המוצגת בכתבה. ככלל, חובה על הקורא לעשות מחקר מעמיק בהתייחס לכל רעיון השקעה שהוא.

כדאי לקרוא